Що таке крафт-картон і що з нього роблять?
З англійської «craft» перекладається як «ремесло», з чого випливає висновок, що крафт-картон це буквально ремісницьке папір. По суті, так і є, функціонально такого роду сировина може застосовуватися і як закінчений продукт, і як база для декору: фарбою, стрічками, бісером, будь-якими іншими прикрасами.
Крафт-картон також називають крафт-лайнером, так як його початкове призначення – зовнішнє обрамлення гофрокартону. Не так давно, лайнер стали продавати в якості окремого продукту, що викликало ажіотаж в дизайнерському середовищі.
Отже, давайте відразу розмежуємо. Крафтовый або точніше сказати лайнеровый картон, в першу чергу застосовується при виготовленні гофрованого картону – трьох-, чотирьох-, п'ятишарового матеріалу, з якого збирають картонні коробки для самих різних громадських, виробничих, комерційних потреб. Це гладкий, володіє однорідним кольором і текстурою матеріал світло-коричневого кольору, що відповідає за міцність і цілісність гофрокартону.
Крім цього, лайнер продається окремо, як самостійний продукт. Його використовують як:
-
пакувальний матеріал (коробки, мішки, пакети);
-
сировина для дизайнерських виробів;
-
лицьове покриття гіпсокартону та інших будівельних матеріалів.
Ми розібралися з тим, що таке крафт картон, а значить можна переходити до більш складної технічної частини, яка проллє світло на особливості виробництва крафтового паперу.
Як роблять, і яким буває целюлозний лайнер
Крафт-папір виготовляють з 2-х шарів. Зовнішній шар виходить особливо міцним. Він стійкий до мікро пошкоджень, подряпин, тріщин. Гладка зовнішня поверхня підходить для нанесення зображень, в той час як базовий шар відповідає за посилення і підтримання міцності. До базового шару приклеюється гофра і з іншого боку придавлюється таким же лайнером. Так виходить найпопулярніший у світі тришаровий гофрований картон.
Якщо в планах наносити зображення, варто вибирати вироби, покриті сульфатної целюлозою.
Відмітні особливості крафтового картону, це:
-
міцність. Висока термічна обробка і тиск, перетворюють волокна целюлози в щільний глянсовий шар, здатний чинити опір середньому по рівню впливу механічного тиску;
-
універсальність. В даний час використовується в багатьох галузях-від виробництва упаковки до виготовлення будівельних матеріалів;
-
невисока вартість, обумовлена помірними витратами собівартості.
Виробничий процес складається з наступних етапів. Целюлозне сировина подрібнюється і змішується з водою. Кашеподобная маса віджимається в центрифугах і надходить на прессовальный конвеєр. Маса пропускається через валики, в результаті чого виходить субпродукт, який залишається просушити і упакувати в рулони або відправити на лінію складання гофрованих аркушів.
Якість виробництва крафт-картону
По параметру якості сировини лайнери діляться на дві групи:
-
Топ-лайнер. Виконаний з первинної сировини (100% целюлози) лицьовій матеріал. Застосовується при виробництві високоякісного гофрованого картону.
-
Тест-лайнери. Здешевлений варіант, до складу якого, крім целюлози входить макулатура. Використовується для виготовлення тари для транспортування та іншого картону, від якого вимагається міцність і функціональність без естетичних пошуків.
Практично кожен другий гофрокороб, який виготовляється в Україні, покритий крафтом з комбінованого сировини. Це сильно здешевлює виробництво, при цьому естетичні втрати практично непомітні. Визначити целюлозно-макулатурное сировину можна за кольоровим вкрапленням, неоднорідність кольору, дрібним темним точкам. Втім, якщо короб планується покривати крейдованим шаром, абсолютно не важливо, з чого він виготовлений.
Всі види крафт-лайнеру
Крафтовые шари використовуються практично у всіх видах картону. Розглянемо кожен, щоб скласти повну картину.
-
Гофрокартон. Залежно від призначення може мати у своєму складі: крейдований, зовнішній чи внутрішній краф-шар. Верхній шар, як правило, складається з невибіленої чи біленої целюлози, вибіленої макулатури, деревної маси.
-
Целюлозний картон. Застосовується для ситуацій, коли потрібен високий естетичний рівень, якість друку. Складається тільки з 100% целюлози. З такого матеріалу роблять харчову тару, упаковку для ліків. Для додання гладкості, поверхня матеріалу покривається крейдованим лайнером.
-
Хромэрзац. Тип картона с прокладочным слоем из древесной массы. Является тарой для бытовой техники, медицинских препаратов. Крафтовый слой покрывает обе стороны древесной основы.
-
Крафт-картон – «облицовка» в чистом виде. Может рассматриваться как полуфабрикат для предприятий, занятых производством строительных материалов, или же, как готовый продукт для дизайнерских, рекламных агентств.
Беря в учет тенденции последних лет, можно смело предположить, что потребность человечества в экологически чистой и безопасной таре будет только расти. Картон уверенно вытесняет пластик.
- Як відкрити піцеріюОсновні варіанти та кроки для запуску ресторанного бізнесу в Україні.Повна версія статті
- Чим відрізняється папір від картону?Чи можуть картон і папір однакової щільності замінити один одного, і як використовуються у виробництві.Повна версія статті