Як проводиться гофрокартон: технологія виробництва
Оптимальним за ціною і споживчими якостями матеріалом для пакувальної тари сьогодні вважається гофрований картон. Сучасний гофрокартон — це багатошаровий матеріал, який виробляється з якісної деревної маси (целюлози з додаванням мінеральних наповнювачів) або вторинної сировини (макулатури). Складається з плоских полотен картону (лайнери) і шару хвилястою папери (флютинг), приклеєною між ними. Загальна товщина – 3-10 мм, Найбільшого поширення набули двох-, трьох - і п'ятишаровий гофрокартон, використовувані для виробництва коробок різного призначення.
Практичні гофроящики відрізняються відносною жорсткістю, високою міцністю на прокол і розрив, повітропроникністю, підвищеної амортизаційною здатністю. Коробки зручні і компактні в зберіганні (плюс-мінус, в залежності від типу тари), не вимагають спеціальної утилізації і можуть бути перероблені як вторсировину. Загалом, суцільні плюси.
У цій статті ми розкриємо технологію виготовлення гофрокартону і дізнаємося більше про характеристики матеріалу.
З історії
Масове виробництво гофрокартону почалося ще в 19 столітті, в 1874 році. Інноваційний матеріал на основі з небеленых деревних волокон з рифленим листом був запатентований за три роки до цього американцем Альбертом Джонсом.
Перші зразки були двошаровими: містили один лайнер і флюгер. Вони були розроблені як новий спосіб упаковки, що забезпечує безпечне перевезення пляшок, флаконів, а також інших товарів і предметів.
Згідно патенту, в якості сировини можна використовувати не тільки картонно-паперову продукцію, але і будь-яку іншу з гофрою.
Проте минуло вже 150 років, а більш практичного матеріалу, ніж гофрований картон, все ще не придумали.
В 1874 році був побудований перший гофроагрегат, і тоді ж придумана тришарова гофра. Перші коробки з гофрокартону почав виробляти якийсь Роберт Гаир в 1890 році як новинку, яка забезпечує більший захист вантажу при знижених витратах на доставку.
Розвиток ліній з виготовлення гофрованого картону
Перше покоління агрегатів для виготовлення гофрокартону було обладнано на основі валів з рифленою поверхнею з гарматних стволів. Для нагрівання валів застосовувалися пальника з газом, а обладнання приводилося в рух зусиллями робітників.
Подальший розвиток виробництва гофрованого картону призвело до розробки більш складних агрегатів. Вони дозволяли проводити безліч маніпуляцій з вихідною сировиною. Було розроблено обладнання з рядком блоків, в кожному з яких здійснювалися поетапно:
-
нагрівання полотна паперу;
-
формування гофрованого шару;
-
нанесення клею;
-
скріплення паперово-картонних шарів між собою в потрібному порядку.
У ході розвитку гофротехнологий вдалося значно підняти швидкість виготовлення. У 90-х роках 19 століття максимальна продуктивність складала 3 м/хв. В 30-х роках вона досягла 100 м/хв. Сучасне обладнання здатне виробляти гофрокартон зі швидкістю 300 м/хв.
Все коли-небудь розроблені технології виробництва гофроматериала актуальні і сьогодні. Деякі невеликі підприємства досі використовують рифлені вали. Їх нагрівають до потрібного температурного рівня (150-180 градусів) і проганяють через них паперові або картонні листи. Формують хвилясті шари і склеюють з плоскими.
Але сам процес виробництва майже повністю перейшов на автоматику. Від операторів потрібно тільки своєчасна подача паперових аркушів на вали, а також розміщення готових виробів на піддонах.
Сучасне виробництво
Сучасне виробництво гофрокартону – складний багатоступінчастий процес. Ключова сировина — папір з деревної маси або вторсировини, виготовлена в круглосеточных бумагоделательных машинах.
Далі здійснюється багатоетапний процес виробництва гофрованого картону. Паперові рулони відправляються на гуркіт (размоточный верстат), а звідти надходять на гофроагрегат – машину, яка відповідає за виробництво двох-, трьох-, пятислойной гофри.
Обробка відбувається в кілька етапів:
-
Підготовка
Папір пропускається через нагрівають барабани, а після подається на проміжні вали для прогрівання і зволоження. Сьогодні матеріал може прогріватися вже трьома способами: електричним, паровим, газовим.
Для внутрішніх шарів використовується папір щільністю 100-140 г/м2, для зовнішніх – 150-235 г/м2.
-
Гофрування
Для гофрування плоскі паперові полотна пропускають через рифлені вали, попередньо прогріті до 150-180 градусів.
-
Каширування
Це склеювання гофрослоя і лайнера. Нанесення клею здійснюється автоматично за допомогою дозуючого валу. Його наносять тільки на верхівки гофр. Далі притискний вал склеює лайнер і флюгер між собою. У результаті виходить гофрокартон з двома шарами.
За аналогічною методикою виробляються і більш щільні марки картону. По похилому транспортеру виріб з двох шарів надходить на дозуючий верстат, де на вільну сторону гофрослоя знову наноситься клей і операції проводяться повторно.
-
Сушка та охолодження
Після цього готовий гофрований картон відправляється сушильно-охолоджуючий верстат для склеювання і просушування шарів.
-
Різання
Далі полотно подається в блок поперечної різання, де воно розрізається на полотна заданої довжини, які, за допомогою виводить транспортера, надходять у рилевочно-різальний блок. Після цього гофрокартон відправляють на склад. При необхідності на цьому етапі наносять друк.
Виробництво готових виробів з гофрокартону
Ми розглянули, як виробляють гофрокартон, тепер можна також згадати й про технології виробництва коробок.
Полотно гофрованого картону, розрізане на листи потрібного розміру, вступає в роботу по виготовленню гофрокороба, гофроящиків та інших виробів. Їх виробництво також передбачає кілька етапів.
З допомогою флексографічного друку на поверхню картонних аркушів наноситься технічна маркування у відповідності з міжнародними стандартами. Це, наприклад, знак "низ-верх", знак "уникати намокання", "крихкий товар" у вигляді чарки та інше. Також може зазначатися інформація про виробника, його логотип, кількість одиниць товару в упаковці, ГОСТ продукції і т. д. Крім цього, поверхня листів може наноситися шар ламінації, лаку або тиснення фольгою.
Далі гофроматериал обробляється на автоматизованому слоттере. Там виробляються розгортки для майбутніх коробок і проходить їх рилевка і просічка. Автомат видає готові заготовки з необхідними поглибленнями і отворами для збірки.
Далі, на фальцефо-склеивающем верстаті, також автоматизованому, розгортки склеюються.
Виробництво гофрованого картону та виробів з нього екологічно безпечно, автоматизовано і відрізняється високою продуктивністю. Сировина коштує недорого. Тому виробники можуть випускати тару з високими споживчими якостями при низькій собівартості та, відповідно, ціну на ринку. Вибирайте бюджетну, якісну і практичну упаковку з гофрокартону!. Це вигідно!
- Що таке гофрований картонВсе найважливіше про гофрокартон, і про те, як виробники адаптують матеріал для різних завдань.Повна версія статті
- Що таке крейдований картонПро те, як крейдування впливає якість відтворення друку, і яким воно буває.Повна версія статті