Що таке крейдований картон
Сучасний крейдований картон – це композитний матеріал, на поверхню якого нанесли спеціальний білий шар. Шар складається з суміші дрібнодисперсної крейди або каоліну, та сполучної речовини. Цей розчин надає листу гладкості, білизни й покращує друковану виразність.
В основному фабрики та поліграфічні підприємства використовують такі сорти картону для випуску презентаційної споживчої упаковки та друкованої продукції. Наприклад, ми робимо подарункові коробки, коробки для тортів, упаковку для тістечок із крейдованого картону, тобто ту продукцію, яка має бути ефектною, яскравою, деталізованою та репрезентативною.
Основа: що таке некрейдований картон і як він зроблений?
Матеріал, що лежить в основі крейдованого картону, складається з трьох основних шарів, скріплених сполучною речовиною:
- Лицьового, що виконується з якісної целюлозної, вторинної сировини або древмаси. При використанні вибіленої макулатури вона повинна бути ретельно очищена для досягнення однорідності та стабільності поверхні.
- Вкладки – середнього листа з дешевшого матеріалу – невибіленої целюлози, древмаси або макулатурної сировини. Він надає конструкції жорсткість та об'єм.
- Звороту, який може бути виконаний з первинної або вторинної сировини.
Власне, ось і відповідь на питання про те, що означає некрейдований картон — це багатошаровий композитний матеріал з целюлози, деревної маси або вторинної сировини, без крейдованого шару. Його якість та характеристики залежать від наповнення шарів, тобто використовуваної сировинної бази. Наприклад, целюлозний картон робиться переважно із чистої целюлози. Матеріал виходить дуже міцним, щільним (185 – 390 г/м) та гладким. З нього найчастіше роблять пакування для ювелірного бізнесу, подарунків, електроніки та інших дорогих товарів.
А в основі, наприклад, коробок із крейдованого картону для кексів — картон хром-ерзац з целюлозним верхнім і внутрішнім шаром, і більш бюджетним внутрішнім. Завдяки такій технології досягається оптимальний баланс між якісними характеристиками та ціною.
Крейдований гофрокартон
Для виробництва переважно беруть мікрогофрокартон типу E-flute. Він відрізняється дрібним гофрованим профілем (загальна товщина трохи більш як 1,8 мм). Матеріал сильно перевершує стандартний гофрокартон за показником міцності на стиснення торця. Про те, чим відрізняється гофрокартон від мікрогофрокартону, ми докладно писали у спеціальній статті у нашому блозі.
Загальна щільність крейдованого картону з мікрогофрою становить від 250 до 350 г/м². Він використовується для пакування товарів вагою до 20 кг, у тих випадках, коли важлива ефектна презентація продукту. Відмінно підходить для фігурної висікання, біговки, перфорації. Ми в Карт-Пак, наприклад, робимо красиву та міцну упаковку для тортів із крейдованого картону марки "Е", доповнену прозорими віконцями та ручками.
Як ми в "Карт-Пак" крейдуємо картон
Отже, що означає крейдований картон і як його роблять?
На поверхневі шари пакувального, поліграфічного або гофрокартону можуть наносити покриття, що змінюють гладкість, оптичні характеристики та механічну міцність матеріалу, або його бар'єрні властивості. Для підвищення гладкості та білизни використовують крейдування. Крейдові сорти характеризуються інтенсивнішим відтворенням фарб і кращим глянцем при лакуванні.
Процес виробництва крейдованого та некрейдованого картону починається зі створення композиту, який формують із деревних волокон, змішаних з водою та іншими добавками. Отримана маса розкочується та сушиться, утворюючи листи потрібної товщини.
Далі, щоб перетворити простий картон на крейдований, його поверхню покривають спеціальною сумішшю. Вона складається з дрібнодисперсної крейди (частки 1-3 мікрон), сполучних речовин (10-20% від маси суміші, найчастіше латекс або модифікований крохмаль), пластифікаторів та модифікаторів.
Цю суміш наносять рівномірно на одну або обидві сторони листа. Виходить картон одностороннього крейдування — дуплекс, або двосторонній — триплекс. Наприклад, коробки з крейдованого картону для пряників робляться з крейдованою лицьовою частиною, на яку наноситься друк, і некрейдованим оборотом з біленої целюлози.
Існує два основних методи нанесення крейдового покриття на картон.
Перший метод — шаберне крейдування
Картон проходить через пристрій для крейдування, де на його поверхню наноситься суспензія крейди. Надлишки розчину видаляються, а речовина, що залишилася, рівномірно розподіляється за допомогою гнучкого інструменту, відомого як шабер. Також можна використовувати валики або щітки для більш точного розподілу. Після цього картон сушать у різних зонах сушильної камери, щоб закріпити покриття.
Другий метод — лите крейдування
Картон на літографічному устаткуванні проходить через циліндр, що має дзеркальну поверхню. Підігрів циліндра допомагає рівномірно розподілити крейдову суміш, покращити її адгезію до поверхні картону та ефективно відшліфувати поверхню.
Залежно від потрібного ефекту крейдований картон може бути з різним ступенем глянцю: від матового до супер глянсового.
Що дає крейдування?
Отже, чим відрізняється крейдований картон від некрейдованого візуально і на дотик?
Звичайний картон:
- Колір: сірий
- Поверхня: шорстка
- На дотик: пористий
Крейдований картон:
- Колір: білий
- Поверхня: гладка
- На дотик: слизький
Головне — друк на крейдованому картоні виходить набагато якіснішим. Все завдяки гладкій поверхні з мінімальною пористістю (пори до 0,03 мкм). Крейдований картон має крейдований мар щільністю близько 20-30 г/м², що дозволяє знизити поглинання чорнила до 1-2 г/м², порівняно з некрейдованим картоном, де поглинання може досягати 5-10 г/м². Завдяки низькій пористості чорнило не розтікається, наноситься рівномірніше, а кольори відображаються яскравіше і чіткіше.
Ефект досягається ще завдяки тому, що білий шар збільшує відображення світла до 80%, покращуючи яскравість і контрастність зображень. На гладкій поверхні чорнило висихає на 20-30% швидше, ніж на звичайному картоні, а це знижує ризик розтікання та розмазування фарби.
Як і що друкувати на крейдованому та некрейдованому картоні?
Не можна сказати який картон краще — крейдований чи ні, адже і той, і той має стабільний попит і активно застосовується в поліграфічній справі та у виробництві упаковки.
Некрейдований картон відмінно пропускає повітря, підходить для пакування нехарчових і харчових продуктів, тек, конвертів тощо. Використовується у випадках, коли повноколірний друк не такий важливий. Зазвичай на ньому друкують офсетним або трафаретним методом із використанням 2-3 кольорів.
Односторонній картон крейдований — це той, з якого роблять споживчу упаковку, обкладинки книг, пакети та міцну продукцію, де потрібен якісний друк на лицьовій частині. Такий метод дозволяє оптимізувати витрати, не знижуючи якість друку на видимому боці.
Двостороннє крейдування використовується тоді, коли потрібна якісна картинка з обох боків. У виробництві пакування преміумкласу, наприклад коробок для дорогих шоколадних цукерок. Або рекламних POS-матеріалів, які видно з обох сторін.
За допомогою крейдування створюються різні види картону для творчості — для подарунків, скрапбукінгу, листівок, друку обкладинки, поліграфії тощо.
Для нанесення картинки на такий картон найчастіше застосовується офсетна технологія, у тому числі повноколірна (CMYK та додаткові кольори). Гладка текстура та низька пористість дозволяють використовувати повний спектр, у тому числі складні градієнти. Матеріал здатний підтримувати високу яскравість і чіткість зображення навіть за кількох шарів фарб.
- Санітарні вимоги до кондитерського цехуНорми санітарної безпеки для кондитерського цеху, упаковки та умов продажу десертів із кремомПовна версія статті
- Який картон використовують для коробокЯкі матеріали використовують поліграфічні підприємства у виробництві картонної упаковки.Повна версія статті