Чим відрізняється папір від картону?
Питання, начебто, просте: всі знають, що папір тонкий, а картон товстий. Згідно з прийнятим в Україні стандартом, папір від картону відрізняється щільністю — масою одного квадратного метра:
- Для паперу – до 250 г/м².
- Для картону – 250 г/м² та вище.
Однак на практиці це правило працює не завжди. Існують види паперу із щільністю до 350 г/м², а також картон, щільність якого нижча за встановлений поріг. Чому так? Справа в інших характеристиках, таких як товщина, структура та жорсткість.
Розберімось, чим папір відрізняється від картону, якими бувають листи та рулони обох матеріалів, і чому картон завжди жорсткіший за папір, навіть якщо вони зроблені з однієї сировини. Також з'ясуємо, чи можна використовувати щільний папір замість пакувального картону, наприклад, для виготовлення коробок для бенто-тортів або канцелярії й чому це робиться рідко.
Склад матеріалів
З погляду хімії, і папір, і картон – це волокнисті матеріали, що складаються з рослинних волокон. Ці волокна — результат переробки деревної маси, целюлози, макулатури або, рідше, бавовни.
До складу також вводяться добавки, які покращують характеристики та забезпечують необхідні властивості продукту. Це можуть бути:
- Мінеральні наповнювачі на кшталт крейди чи каоліну. Вони підвищують міцність, вирівнюють і розгладжують поверхню: завдяки цьому фарба лягає рівно, а зображення та текст виходять чіткими. Додатково збільшують білизну паперу, зменшують її прозорість і роблять приємною на дотик.
- Проклеювальні речовини. Папір без проклеювання — неначе губка: миттєво вбирає вологу, стає вразливим і деформується. Щоб цього уникнути, використовують речовини на кшталт крохмалю, латексу чи синтетичних смол. Вони утворюють на волокнах гідрофобний шар, який підвищує вологостійкість. Проклеювання обов'язково вводиться у виробництві пакувальних матеріалів та технічного паперу, які контактують з рідинами, що використовуються у вологому середовищі.
- Для надання паперу та картону бажаного кольору й відтінку застосовуються барвники та пігменти. Вони, крім іншого, захищають матеріал від УФ-випромінювання та фотоокислення, подовжуючи термін служби виробів.
Наприклад, коробка для картоплі фрі робиться із щільного картону, розробленого для контакту з гарячою та жирною їжею. Для верхнього шару використовують целюлозу хвойних порід (коричневий крафт-картон) або якісну білену целюлозу (відмінно підходить для друку). Щоб картон був досить міцним і не розмокав від жиру й вологи, до його складу вводяться проклеювальні речовини — вони створюють на поверхні картону тонкий водо- і жиростійкий шар, який запобігає вбиранню масла і зберігає форму упаковки. При цьому такі коробки не вимагають спеціальної утилізації й вважаються екодружніми.
Нагадаємо, що в Карт-Пак ви можете замовити такі коробочки, а також подарункові коробки, гофроящики, архівні короби, бокси для випічки та фаст-фуду, упаковку для тортів оптом від 10 одиниць. Ми — підприємство повного циклу, випускаємо картонну продукцію у стандартних розмірах та на замовлення, робимо каширування, вирубування, перфорацію, ламінування, друк та інші типи обробки.
Як робиться папір?
Якщо хімічно картон — це папір, то в чому ж різниця? Вона визначається розташуванням та характером зв'язків між рослинними волокнами.
Сировина для паперу проходить процес подрібнення. У сирому вигляді воно є масою, схожою на рідку кашку з рослинних волокон (наприклад, целюлози), води та добавок.
Масу рівномірно розподіляють на сітці, щоб позбавитися зайвої води, після чого її пресують, сушать і нарізають або згортають в рулони.
Волокна у папері розташовуються хаотично. Немає певного порядку — вони переплітаються випадково, формуючи рівномірну, гладку і тонку структуру. Така хаотичність робить папір гнучким, тому що волокна не стиснуті занадто щільно і можуть трохи зміщуватися щодо одне одного. Навіть щільний лист, наприклад 350 г/м², залишається тонким та м'яким.
Як влаштований картон?
Його волокна грубіші й жорсткіші, часто перехрещуються і переплітаються в нерівномірному порядку, що надає матеріалу (його внутрішнім шарам) пухкості й меншої щільності.
Ще одна різниця між папером та картоном — у багатошаровості картонного листа:
- Його зовнішні шари роблять з біленої або небіленої целюлози, деревної маси або переробленої макулатури. Їх часто покривають крейдою для кращої гладкості, білизни та якості друку.
- Середній шар, або заповнювач, зазвичай роблять із більш грубих та дешевих продуктів, зокрема макулатури та промислових відходів. Середні шари можуть бути пухкими та менш щільними. Їхнє головне завдання — забезпечити загальну товщину і жорсткість матеріалу, не збільшуючи його вартість.
Процес виробництва передбачає укладання маси в кілька етапів. Спочатку формується один шар, потім поверх нього укладається наступний і так до досягнення потрібної товщини. Кожен шар пресується та проклеюється, щоб забезпечити міцне зчеплення.
Основна відмінність картону та паперу — картон завжди товстіший і жорсткіший
Навіть якщо вони мають однакову щільність (масу на квадратний метр). Причина — у відмінностях структури та технології виробництва.
- Папір — щільний, але тонкий. Навіть при високій питомій масі (наприклад, 350 г/м²) лист буде не товще за 0,25 мм. Волокна зчіплюються рахунок поверхневого тертя і водневих зв'язків. Оскільки шар однорідний, між волокнами залишається менше пустот. Це надає паперу гладкості, гнучкості та робить його легким.
- Картон зазвичай товстіший — від 0,3 мм до 5 мм. У ньому більше повітряних порожнин, що збільшує його товщину та жорсткість без значного збільшення маси.
Приклад, який допоможе краще зрозуміти різницю між папером та картоном: аркуш паперу щільністю 300 г/м² нагадує щільну листівку – гнучку та тонку. А картон із такою ж щільністю буде набагато жорсткішим, як кришка коробки для взуття.
Як використовуються різні сорти паперу та картону у серійному виробництві? Приклади від Карт Пак
Основне, чим відрізняється картон від паперу — це способи використання, особливо в пакувальній промисловості.
Папір використовується також у поліграфії та друку багатосмугової продукції. Наприклад, газети друкують на тонкому офсетному папері щільністю до 60–70 г/м². Вона має невисоку собівартість і достатню механічну міцність для роботи на високошвидкісних друкарських верстатах.
З паперу середньої густини (80–120 г/м²) роблять внутрішні блоки книг, журналів та каталогів. Вона досить міцна для багаторазового використання та дозволяє якісно відтворювати текст та зображення. Крейдований папір щільністю до 350 г/м² використовується для обкладинок, буклетів та іншої продукції, де важлива висока деталізація та рівномірне нанесення фарб.
Картон буває поліграфічним, пакувальним, гофрованим та дизайнерським.
- Поліграфічний використовується для виробництва високоякісної друкованої продукції — папок, брошур, конвертів, обичайок, обкладинок тощо. Одно- або двостороннє крейдування забезпечує чіткість друку та покращує зовнішній вигляд зображень та тексту.
- З дизайнерського роблять дорогі книги, журнали, каталоги та ін.
- Пакувальним називають всі різновиди картону для виробництва складаної упаковки. Деякі марки використовують у виробництві обкладинок для зошитів, папок та різноманітної рекламної продукції.
Гофрокартон складається з шарів гладкого і хвилеподібного картону, що чергуються. З нього роблять транспортувальну тару, складські гофроящики, споживчу упаковку, коробки практично під будь-які завдання.
Як папір та картон використовуються у виробництві упаковки?
При замовленні друку на пакетах більшість поліграфічних підприємств пропонують вибрати між пакетами з паперу або картону, наприклад з крафт-паперу або картону щільністю близько 185 г/м². Коричневі крафтові паперові листи робляться з довговолокнистої целюлози хвойних порід, що забезпечує міцні зв'язки між волокнами, і піддається мінімальній механічній обробці — це зберігає цілісність волокон. З них часто роблять пакети, обгортки, конверти для легких товарів чи поліграфії.
Робити пакування з паперу там, де зазвичай використовують картон, недоцільно. Пам'ятаємо, чому: паперовий лист щільністю навіть 300 г/м² завжди буде тоншим і м'якшим, ніж картон з тією ж масою.
Однак папір краще підходить для друку: він сумісний з будь-яким друкарським, лазерним та струменевим обладнанням. Тому паперові рулони та листи використовуються, наприклад, для кашування — технології, за якої на основу з картону приклеюється папір із печаткою. Метод дозволяє нанести на поверхню упаковки яскраву, повноколірну картинку з точною передачею кольору, що не завжди можливо зробити методом прямого друку.
- Як відкрити піцеріюОсновні варіанти та кроки для запуску ресторанного бізнесу в Україні.Повна версія статті
- Як відкрити міні пекарню з нуляЯкі є варіанти для старту і як загалом відбувається запуск нової пекарні в Україні.Повна версія статті